wtorek, 24 sierpnia 2010

Maluch poznaje świat

Seria „Obrazki dla maluchów” z fotografiami figurek z modeliny występuje w dwóch wersjach: pierwsza jest dla maluszków ok. 1 roku życia i ma postać zgrabnych książeczek z kartonowymi, lakierowanymi kartkami, odpornymi na wiele czynników, do których należy mamlanie, obgryzanie i rozrywanie. Druga wersja to większe książki z miękkimi kartkami i mnóstwem szczegółów interesujących dla dzieci ok. 3 roku życia.

Najpierw przerobiliśmy te małe, z których każda dotyczyła innej sfery życia: pojazdów, przyrody, zwierząt itd. Piotruś i Michaś oglądali je chętnie i wskazywali różne rodzaje przedmiotów (pamiętam, jak zadręczałam maleńkiego Piotrusia pytaniami: a gdzie jest rakieta? a gdzie statek?; Michasiowi się upiekło, przy drugim dziecku zapał pedagogiczno-wychowawczy dziwnie słabnie).

Wersja dla trzylatków i starszych nadal jest w obiegu, chłopcy znają już na pamięć obrazki, ale tylko te dotyczące sprzętów domowych, kuchni, łazienki i warsztatu. I jeszcze uważnie oglądają zawartość torby lekarza, z tej książeczki Piotruś dowiedział się co to stetoskop i otoskop i przez jakiś czas robił wrażenie na pediatrach. Część z owocami, warzywami i zwierzętami kompletnie ich nie interesuje. Osobiście wolę pokazać im zwierzęta na fotografiach w albumie przyrodniczym, a warzywa w warzywniaku.

Książeczki z tej serii wzbogacają słownictwo, uczą spostrzegawczości, pozwalają omawiać różne sytuacje codzienne (na przykład oglądając łazienkę opowiadamy sobie, co do czego służy). Są bardzo kolorowe i przyjemne, a przy tym inspirują do samodzielnego ulepienia z plasteliny, ciastoliny lub innej nadającej się do tego masy pralki albo pilota do telewizora, kotka czy kwiatka. To zajęcie dla pięciolatków i starszych, książka zostanie więc z nami na kolejne lata w charakterze instrukcji.

Nathalie Belineau i Emilie Beaumont, Obrazki dla maluchów. Poznaję świat, Firma księgarska Olesiejuk 2008

2 komentarze:

  1. Otoskop? Musiałam sprawdzić co to takiego. Wychodzą braki w lekturze... :) (do jasnej anielki)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy kilka książeczek z tej serii. Wg mnie też są bardzo ciekawe i pozwalają dziecku wiele się nauczyć.

    OdpowiedzUsuń