wtorek, 10 sierpnia 2010

Kłębuszek snu i inne wiersze

Franciszek Klimek przez 25 lat występował na światowych estradach z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, a przez kolejne 10 współpracował z Filharmonią Krakowską. Wiersze, fraszki i felietony pisał na marginesie swojej działalności scenicznej.
Koty są zwierzętami, które odegrały w jego życiu szczególną rolę, o nich pisze najczęściej, stąd nazywany jest kocim poetą. W 2006 r. otrzymał tytuł Kociarza roku, przyznawany przez czytelników miesięcznika „Kot”.

Związany jest się z magazynem „Kocie sprawy”, a przyczyniła się do tego Krystyna Sienkiewicz: Franciszek Klimek przesłał jej wiersz „Weź kota”, zainspirowany telewizyjnym apelem aktorki, która skontaktowała go z redakcją pisma. Na jego łamach opublikował kilkadziesiąt wierszy, które później złożyły się na dwa pierwsze tomiki zatytułowane „Ja w sprawie kota” (2002) i „Otulę cię ciepłym mruczeniem” (2003).

Do tej pory wydał ich kilka, a wśród nich są napisane dla dzieci „Pieski, kotki, niespodzianki”, dowcipne, ciepłe i wzruszające opowiastki o dzieciach i zwierzętach. Jest tu także na poły zabawny, na poły gorzki wiersz o dziadku, który sprzedawał rzepkę, o leniu, który dopadł misia z okienka pocztowego i o pomysłowym bałwanie. Czyta się je bardzo przyjemnie, są takie, jakie powinny być wiersze dla dzieci: rytmiczne, interesujące i ładnie zilustrowane przez Marcina Piwowarskiego.

Franciszek Klimek, Pieski, kotki, niespodzianki, Wydawnictwo "bis" 2005

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz