piątek, 2 lipca 2010

Tupcio Chrupcio w wirze życia

Tupcio Chrupcio to mała myszka, której przygody są bliskie przeciętnemu maluchowi. Tupciowi zdarza się kaprysić, ma problemy z zasypianiem, uwielbia słodycze, bywa kłamczuszkiem i nie chce chodzić do przedszkola.

Ponieważ książki Anny Casalis należą do starego, poczciwego nurtu lektur dydaktycznych i moralizatorskich, to zawsze dzieje się coś, co ustawia Tupcia do pionu. A to okazuje się, że w przedszkolu jest fajniej, bo można wesoło bawić się z kolegami, a w domu mama jest zajęta i nie ma czasu dla synka, a to zjawia się zziębnięty konik polny, który Tupciowi, wybrzydzającemu nad gorącą zupką z marchewki, opowiada o ciężkim losie leśnych zwierząt: zimą mają do jedzenia tylko suche szyszki i korę. A kiedy Tupcio uciekł mamie na spacerze i nie chciał wrócić z nią do domu, został sam i zanim znaleźli go rodzice, w ciemności najadł się strachu.

Tupcia czyta się gładko i ogląda z przyjemnością: duży format, kolorowe ilustracje Marca Campanelli, w sam raz do czytania przed snem. Ciekawostką dla małych i dużych czytelników są sprzęty w domu Tupcia, zrobione z różnych przedmiotów przyniesionych z ludzkiego świata, np. karnisz zrobiony jest z ołówka, w roli krzesełka występuje szpulka nici, a rodzice śpią w starym bucie. Wyszukiwanie tych detali jest fajną zabawą, inspirującą do wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów do urządzenia np. domku dla lalek zgodnie z ekologicznym nurtem trashion ;)

Anna Casalis, seria Tupcio Chrupcio, Siedmioróg 2005-2009 i Wilga 2010

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Konik polny z Tupcia Chrupcia zrobil u nas w domu zawrotna kariere. Na stale wszedl do kanonu przyposilkowych ponaglen typu: Bierz sie za lyzke, bo zawolam konika polnego...
  A propos tytulu ksiazeczki, ktorej fotografie umiescilas przy recenzji, w kwestii zachecania dzieci do spania niezle skutkuja rowniez: "Ja nie chcę iść spać" Astrid Lindgren i "Nie chcę spać" Tony'ego Rossa o Małej Księżniczce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taak.. "Tupcio Chrupcio" jest świetny. Lubimy go sobie poczytać przed snem :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy na pewno Anna Casalis pisała te książeczki, szukałam ich w księgarni i znalazłam, ale autorem jest Eliza Piotrowska...

  OdpowiedzUsuń