sobota, 23 stycznia 2010

Poznaj świat według Clarksona

Jeremy Clarkson wywołuje skrajne emocje: albo budzi żywiołową niechęć albo ogromną sympatię jako “swój chłop”.

Telewidzom znany jest z programu motoryzacyjnego Top Gear, w którym testuje samochody i nie uznaje przy tym kompromisów: albo jakiś model go zachwyca, albo zostaje bezlitośnie wyśmiany i zniszczony na końcu programu. Taki okrutny los spotkał m.in. poloneza, rozbitego o drugiego poloneza przy użyciu dźwigów.

Clarkson pisze felietony do "Sunday Times'a" i "The Sun". Nakładem wydawnictwa Insignis ukazuje się kolejny wybór tekstów tego kontrowersyjnego dziennikarza, który nie ma litości dla absurdów rzeczywistości. Prezentuje sądy i opinie dalekie od nurtu politycznej poprawności, głosi szokujące teorie i nie ukrywa swoich antypatii. Przekrój tematyczny jego tekstów jest dowodem błyskotliwości autora i doskonałego zmysłu obserwacji naszego świata. Od Clarksona obrywają wszyscy po kolei: angielskie przyjęcia, austriaccy celnicy, inspektorzy BHP, belgijskie hotele, hotelowe restauracje serwujące byle co za gigantyczne kwoty, Tony Blair, Unia Europejska. Czytelnicy dowiadują się, że z powodu lisa Clarkson zastrzelił Davida Beckhama, a także poznają unikatową teorię “Jak jedne majtki mogą służyć przez 4 dni”.

Jeremy Clarkson prezentuje zdroworozsądkowe podejście do życia właściwe przeciętnemu człowiekowi. Denerwuje go to samo, co każdego z nas. Piętnuje i obnaża, czasem irytuje, ale najczęściej jednak śmieszy i zachęca do refleksji. Zaskakuje trafnością sądów i świeżością spojrzenia, urzeka błyskotliwością i bawi do łez tych, którym bliskie jest angielskie poczucie humoru.

Jeremy Clarkson, I jeszcze jedno... Świat według Clarksona 2, Wydawnictwo Insignis, Kraków 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz