wtorek, 6 maja 2014

Bestseller wszech czasów

Każdy autor marzyłby o takim sukcesie swojej książki: przetłumaczona na wszystkie języki świata, wznawiana od lat, trafia do pałaców i pod strzechy, słyszały o niej miliony. Tym bestsellerem wszech czasów jest Biblia.

W Kościele katolickim trwa właśnie Tydzień biblijny. Jest on zachętą, byśmy częściej sięgali do Pisma świętego, które często stoi w naszym domu na półce i kurzy się, niedotykane przez lata. Ale Biblia nie jest księgą tylko dla katoli ze szczególnym uwzględnieniem frakcji moherowej. Żyjąc w naszym kręgu kulturowym nie można nie znać Biblii, bo nie zrozumiemy wtedy wielu motywów obecnych w literaturze, filmie czy sztuce.

Biblia, szczególnie Stary Testament, jest lekturą często trudną, niejednokrotnie oburzającą i gorszącą. Można oczywiście pozostać na wierzchniej warstwie opowieści i strzykać jadem pod adresem okrutnego Pana Boga, ale warto zajrzeć głębiej i dostrzec pełnię biblijnego przekazu.

Nieocenioną pomocą w zrozumieniu o co tak naprawdę chodzi w przypadku konkretnych opowieści czy ksiąg Pisma świętego są teksty znawców, którzy życie poświęcili badaniom nad Biblią. Do wybitnych polskich biblistów należy prof. Anna Świderkówna, autorka wielu książek i audycji popularyzujących wiedzę o Biblii. Warto przeczytać jej „Bramy do Biblii” czy „Sens ksiąg biblijnych”, głębokie, ale proste w odbiorze analizy i interpretacje wybranych tekstów biblijnych. Do książek załączone są także płyty z audycjami autorki nagranymi w Radiu Józef.

Popularyzacją wiedzy o Piśmie świętym zajmuje się także serwis Czas na Biblię. Znajdziecie w nim wskazówki jak czytać Biblię, komentarze do poszczególnych fragmentów, sylwetki biblijnych postaci, modlitwy biblijne i wiele innych interesujących materiałów. Bardzo cenna lektura dla każdego, kto chce czytać i rozumieć Biblię.

Anna Świderkówna, Bramy do Biblii, Wydawnictwo M 2012; Anna Świderkówna, Sens ksiąg biblijnych, Wydawnictwo M 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz