niedziela, 3 listopada 2013

Trzecia przygoda Rico i Oskara

To jedna z moich ulubionych par bohaterów literackich: nastolatek Rico, nieco zagubiony w rzeczywistości uczeń szkoły specjalnej i siedmioletni Oskar, geniusz z licznymi obsesjami. Osobno są samotnikami wyrzuconymi na margines życia, we dwóch - przyjaciółmi, którzy razem mogą wszystko.

Ich postaci stworzył Andreas Steinhöfel, niemiecki tłumacz, krytyk literacki i wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i młodzieży. Do Polski trafili za pośrednictwem Wydawnictwa WAM, które wydało do tej pory trzy powieści o przygodach chłopców: „Rico, Oskar i głębocienie”, „Rico, Oskar i złamanie serca” i najnowszą - „Rico, Oskar i złodziejski kamień”.

Czytałam wszystkie części. Trzecia jest świetna, tak jak dwie poprzednie. Utrzymana w przygodowym klimacie akcja toczy się wartko, miejscami śmieszy do łez, miejscami wzrusza (też do łez). Tym razem chłopcy wybrali się w daleką podróż, aby odzyskać kamień z kolekcji zdziwaczałego sąsiada nazwiskiem Fitzke, który wyzionął ducha przed drzwiami swojego mieszkania, a kolekcję zapisał w testamencie Rico.

Ani upośledzenie Rico, ani fobie Oskara nie przeszkadzają im wieść życia pełnego przygód, o jakim marzy niejedno dziecko. Ograniczenia utrudniają wiele spraw, ale chłopcy żyją normalnie, co niewątpliwie jest zasługą życzliwych osób, które mają wokół siebie. Powieści Steinhöfela kreują bardzo pozytywny obraz osób obciążonych różnymi problemami, pokazując, że niepełnosprawność czy upośledzenie nie muszą oznaczać wykluczenia ze społeczeństwa.

Pełna przygód i kapitalnych dialogów książka spodoba się i dzieciom i dorosłym. Polecam z pełnym przekonaniem.

Andreas Steinhöfel, Rico, Oskar i złodziejski kamień, Wydawnictwo WAM 2013.

4 komentarze:

 1. Znów przypomniałam sobie o tych książkach, dzięki temu wpisowi. Muszę je w końcu kupić - sobie i synom :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kup koniecznie! Widziałam dzis na stronie wydawcy, że mozna kupić cały pakiet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę sobie koniecznie kupić i ja tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę kupić tą pozycję dla swojego szkraba:)

  OdpowiedzUsuń