czwartek, 31 stycznia 2013

Witajcie w Meksyku

Jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Meksyku jest Święto Zmarłych, które przypada w tym samym czasie co u nas, jednak świętuje się je zupełnie inaczej.

To bardzo ważna uroczystość, na którą przybywają krewni z najdalszych stron. Jej oprawa jest trochę upiorna, bo ludzie obdarowują się trupimi główkami z cukru lub czekolady, a jako słodycze na stole pojawiają słodkie kolorowe trumienki i kościotrupy. Wygląda trochę jak skrzyżowanie Święta Zmarłych z Halloween, brrr. W domach i biurach buduje się ołtarze ku czci zmarłych, na których ustawia się zdjęcia, pamiątki, bibułkowe wycinanki, świece oraz ulubione potrawy tych, którzy odeszli, a uroczyste rodzinne biesiadowanie odbywa się na cmentarzach, przy grobach bliskich.

Autorka podkreśla niezwykłą więź, która łączy żywych i zmarłych, to, co w religii katolickiej nazywamy „świętych obcowaniem”. W Meksyku przyjmuje to dość specyficzną formę, bo panuje przekonanie, że zmarli przychodzą tego dnia, by nacieszyć się aromatem swoich ulubionych dań i wysłuchać, co się nam przydarzyło w ciągu minionego roku.

O tym wszystkim opowiada „Familia”, wydana w doskonałej serii „Apetyt na świat” książka Katarzyny Węgierek. Towarzyszymy meksykańskiej rodzinie w czasie przygotowań do Święta Zmarłych, poznajemy obyczaje z nim związane i potrawy, szykowane na tę uroczystość. A naszym bohaterom, rodzeństwu Anie i Antoniowi, przydarza się niezwykła przygoda. Będzie trochę strasznie!

Na końcu książki – jak to w tej serii – kolorowanki, łamigłówki, ciekawostki, a także przepisy na meksykańskie potrawy. Smak Meksyku w zasięgu ręki.

Na pewno spodoba się i dzieciom i rodzicom ciekawym świata. Czytaliśmy z wypiekami na twarzach.

Katarzyna Węgierek, Apetyt na Meksyk: Familia, Wydawnictwo Widnokrąg 2012.

1 komentarz: