środa, 18 czerwca 2014

RABKA FESTIVAL. Lato z książką w Rabce-Zdroju

Od 10 do 13 lipca 2014 w Rabce-Zdrowju odbędzie się cykl imprez pod hasłem "Lato z książką – twórcze wakacje dla małych i dużych".

Wszystkich: małych i dużych, wielbicieli książek i gór, którzy chcą popróbować swoich sił w różnych dziedzinach sztuki, organizatorzy - Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce – Zdroju i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka - zapraszają do Rabki-Zdroju – miasta dzieci.

W programie:
·         spotkania z uwielbianymi przez dzieci pisarzami: autorem serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai, Martinem Widmarkiem, twórcą Pana Kuleczki, Wojciechem Widłakiem, pisarką, tłumaczką i dziennikarką Barbarą Gawryluk oraz ilustratorką, autorką „Dynastii Miziołków” i przygód smoka Pompona, Joanną Olech
·         plenery malarskie, warsztaty lalkarskie i animacji filmowej, literackie gry terenowe, wystawy  oraz wyprawę w góry śladami miejscowych legend
·         czytanie „Na dobranoc” w Parku Zdrojowym
·         kiermasz książek, przygotowany przez księgarnię „Między słowami” – jedną z najsympatyczniejszych księgarń w Polsce
·         dla dorosłych, warsztaty i prezentacje, dzięki którym nauczą się co i w jaki sposób czytać z dziećmi, a także jak wykorzystać najnowsze technologie do wspólnego rodzinnego spędzania wolnego czasu. Program dla dorosłych realizowany jest we współpracy z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Jagiellońskiego
·         do dyspozycji gości Festiwalu będą wszystkie atrakcje Rabki, a więc piękny Park Zdrojowy ze świetnie wyposażonym placem zabaw, teatr lalek „Rabcio”, muzeum oraz park rozrywki
·         otaczające Rabkę góry: Luboń Wielki i Gorce, ze wspaniałymi widokami na Tatry, które idealne nadają do uprawiania rodzinnej turystyki górskiej
·         możliwość odwiedzenia skansenu kolejowego w Chabówce i przejazd pociągiem retro, ciągniętym wzdłuż doliny Raby przez prawdziwy parowóz.

Podczas Festiwalu dowiecie się o pewnym międzynarodowym projekcie literackim, który na razie pozostaje tajemnicą. Osoby, które przyjadą do Rabki, dowiedzą się o nim jako pierwsze.

Dokładny program Festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.rabkafestival.pl. Zajrzyjcie też na FB: www.facebook.com/rabkafestival

czwartek, 5 czerwca 2014

Przygody Bazylego i Marcepana

Z przyjemnością odkrywam, że w świecie współczesnej literatury dziecięcej wciąż można znaleźć piękne, baśniowe opowieści, pełne ciepła i niezwykłych przygód.

Należy do nich zbiór opowiadań Weroniki Kurosz „Leśni bracia”, urocze historie o Bazylim i Marcepanie, dwóch ciekawych świata braciach-łobuziakach, którzy mieszkają z rodzicami w domku na skraju lasu. Bracia mają talent do wpadania w tarapaty, a przygody lgną do nich jak opiłki do magnesu. Ot, normalne chłopięce zajęcia: a to trzeba wyzwolić Leśnego Dziada z czaru wiedźmy Bagiennej, a to odzyskać grzybowy pył, a to znowu uratować z rzeki kapelusz pana Deszcza i zakończyć tygodniową ulewę. Wszystkie misje kończą się szczęśliwie, ponieważ chłopcy działają razem. Na co dzień kłócą się i przepychają, ale kiedy trzeba stoją za sobą murem. Oto jest potęga rodzeństwa.

Opowiadania czyta się świetnie, napisane są piękną, potoczystą polszczyzną. Bardzo podobają mi się również ciepłe i sympatyczne ilustracje Elżbiety Kidackiej. Tę książkę z przyjemnością bierze się do ręki, a potem jest już tylko lepiej. Chłopcy nie mogli się od niej oderwać.

To lektura na piątkę z plusem! Stawiam na półce obok Bolka i Lolka, Mikołajka i Paddingtona, a Wy szukajcie w księgarniach.

Weronika Kurosz, Leśni bracia, Zysk i s-ka 2012.



środa, 4 czerwca 2014

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Od 1 do 8 czerwca trwa kolejna odsłona akcji zachęcającej do czytania dzieciom i z dziećmi. Propaguję, zachęcam i namawiam gorąco do udziału i mam nadzieję, że książka w Waszych rękach to widok powszedni.

Kiedy do moich dzieci przychodzą koledzy i koleżanki, manifestacyjnie siadam na kanapie z książką, żeby propagować dobre wzorce ;-)

Więcej o akcji oraz imprezach czytelniczych na tę okoliczność na stronie Fundacji ABCXXI.

wtorek, 3 czerwca 2014

Florencka mieszczka, Leonardo i najsłynniejszy portret świata

Co to jest za książka, mówię Wam! Fascynująca powieść obyczajowa, której akcja dzieje się głównie w czternastowiecznej Florencji.

Nienowa to powieść, więc raczej szukajcie jej w bibliotekach niż w księgarniach. Naprawdę warto. Czytelnik cały zanurza się w klimacie epoki sprzed kilku wieków, przemierza włoskie krainy, odwiedza domy mieszczan i posiadłości na wsi, zagląda do pałaców i na place miejskie. W jedne miejsca prowadzi go Mona Lisa, córka zamożnego kupca, w inne trafia z podróżującym w poszukiwaniu spokojnej przystani Leonardem da Vinci. Tłem opowieści Pierre'a La Mure są ówczesne wydarzenia polityczne.

Najciekawsze były dla mnie smaczki obyczajowe, takie jak ówczesne przekonania na temat laktacji. Otóż karmiącym (najczęściej mamkom zatrudnianym przez bogate mieszczki) zalecano dużo ćwiczeń fizycznych – skakanie na skakance, podnoszenie ciężarów - w przekonaniu, że wpływa to korzystanie na jakość mleka. W niektórych domach mamki obowiązkowo jeździły konno. „Na laktację nie ma jak dziarski cwał” - podsumowuje ironicznie narrator.

Szalenie bawiły mnie również ówczesne standardy związane z wiekiem: trzydziestoletnia Mona Lisa była już stateczną matroną, zatem zaprzestała skubania brwi i noszenia wydekoltowanych sukien. Potraficie to sobie wyobrazić w naszych czasach? :-)

Polecam!

Pierre La Mure, Prywatne życie Mony Lisy, Muza 2004.